Предлогот на Заев за новите министри во владата

by fokus 20:09
20:09

Централниот одбор на СДСМ се очекува вечерва да даде поддршка на предлозите за министри во новата влада доставени од мандатарот и лидер на партијата Зоран Заев.

Новата Влада на Македонија ќе има 15 министерски ресорни места. Централниот одбор на СДСМ, вечерва на лидерот и новиот македонски мандатар му даде „зелено“ светло до Собранието да ги предложи следните министри, меѓу нив се:

- Advertisements -

Оливер Спасовски – внатрешни работи

Радмила Шекеринска – одбрана

Никола Димитров – надворешни работи

Драган Тевдовски – финансии

Рената Десковска – образование

Горан Сугаревски – транспорт и врски

Љупчо Николовски – земјоделство

Мила Царовска – труд и социјална политика

Дамјан Манчевски – информатичко општество и администрација

Роберт Алаѓозовски – култура

Едмонд Адеми – без ресор

Кочо Анѓушев – без ресор

Поврзани новости