Поради голем интерес, седум претстави на ,,Поточиња” во Македонска Филхармонија!

by Fokus

Новото издание на детскиот фестивал ,,Поточиња” кое се одржа викендов во Македонска Филхармонија предизвика огромен интерес и дури седум фестивалски претстави биле потребни за да можат сите заинтересирани деца да ги чујат новите детски песни изведени на фестивалот.

Публиката, не само од Скопје, туку и од цела Македонија ја исполни Филхармонија дури седум пати со детски џагор, радост и многу насмевки, информираат организаторите на фестивалот.

-Речиси 6.500 посетители во двата фестивалски дена веќе на првите тактови на популарната химна на фестивалот ги пречекаа учесниците со аплауз и еуфорија.

Популарниот водител – маскотата Поки (актерот Мартин Јорданоски) на маестрален начин ги водеше децата низ фестивалска приказна, а овациите и задоволството не престанаа до самиот крај на фестивалскиот репертоар.

Новите 15 песни ги опфатија сите сегменти од детскиот свет и со својата мелодичност и стилска разноликост приредија голема забава за сечиј детски вкус. Секоја песна на големиот лед екран во форма на брод имаше анимирано видео со испишан текст што привлече големо внимание кај публиката.

На самиот крај со импресивна сценска кореографија беше изведена песната ,,Македонија да ја чуваме” која со својата моќна порака не потсети колку е убава и сакана нашата татковина, истакнаа од организацијата на популарниот детски фестивал, кој ја збогатува музичката ризницата на македонски хитови за деца.

Вики Клинчарова

Поврзани новости