Помпео му се јавил на Борисов

by fokus 10:05
10:05

Американскиот државен секретар Мајк Помпео разговарал со бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Како што соопштија од Вашингтон, двајцата соговорници ја потврдиле силата на стратегискиот однос меѓу САД и Бугарија и разговарале за начините за унапредување на партнерството.

- Advertisements -

Секретарот Помпео ја поздравил посветеноста на Бугарија за воена модернизација, вклучително и неодамнешното купување на осум авиони од типот Ф-16. Тие, исто така, разговарале и за важноста на енергетската диверзификација и борбата против опасните влијанија во регионот.

Поврзани новости