Почна процедурата за утврдување на уставноста на СЈО

by fokus

По осум месеци од поднесувањето на иницијативата за уставноста на СЈО,  Уставниот  суд реши да се произјасни за предметот.

Тој е веќе доделен кај судија известител, а можно е да се најде на дневен ред на седницата закажана за среда, јави Телма.

Произнесување на Уставниот суд за Законот за СЈО е едно од клучните барања на кое инсистира Шарената револуција, опозицијата и меѓународната заедница.

Шарената револуција даде рок до 18-ти јуни Уставниот суд да се произнесе за уставноста на СЈО,  доколку нивните барања не бидат исполнети тие порачаа дека  „ ќе ја земат правдата во свои раце и на свој начин“.

И опозицискиот СДСМ денеска уште еднаш го повика Уставниот суд да престане да ги држи во заложништво судството и владеењето на правото бидејќи, како што велат, само на тој начин Договорот од Пржино може да преживее.

Поврзани новости