Почина познатиот филмски режисер и сценарист

by Fokus

На 93-годишна возраст почина италијанскиот режисер и сценарист Паоло Тавијани.

По кратко боледување, Тавиани починал во клиниката „Вила Пиа“ во Рим, а покрај него во моментот на смртта биле сопругата Лина Нерли Тавиани и децата Ермано и Валентина, соопшти семејството.

Комеморативен собир по повод смртта на режисерот ќе се одржи в понеделник, на 4 март, во Градското собрание во Рим, пренесува Mesaggero.

Паоло Тавиани е роден на 8 ноември 1931 година. Со години соработуваше со својот брат Виторио, кој почина во 2018 година на 88-годишна возраст, а заедно режираа бројни филмови кои освоија награди на филмски фестивали.

Меѓу нив се „Јас сум Бог таткото“ (Padre padrone), награден со Златна палма на фестивалот во Кан во 1977 година, „Ноќта на Свети Лоренцо“ (La notte di San Lorenzo, 1982) и „Цезарот мора да умре“ (Cesare deve morire, 2011 “, награден со „Златна мечка“ за филмот „Воскресение“ ја добија главната награда на Меѓународниот филмски фестивал во Москва во 2002 година.

Покрај тоа, Тавиани е добитник на десет награди од Италијанската филмска академија „Давид ди Донатело“.

Поврзани новости