Планинар на Нов Зеланд преживеал пад од 600 метри

by Fokus

Планинар во Нов Зеланд за чудо преживеа пад од височина од 600 метри со само полесни повреди откако паднал од планина. Полицијата соопшти дека мажот паднал од планината Таранаки на Северниот остров и го спасило пролетното време кое го омекнало мразот, па слетал во снегот, пишува Би-Би-Си.

Тие додадоа дека планинарот има исклучителна среќа што е жив. Алпинистот бил дел од групата која се искачувала на планината Таранаки во саботата кога паднал од врвот околу пладне.

-Гледајќи го нивниот колега алпинист како се лизга по планината и надвор од видното поле, друг член на групата се спушти за да се обиде да го лоцира, соопшти полицијата.

Планината Таранаки има репутација како една од најсмртоносните планини во Нов Зеланд, според тамошниот Советот за безбедност на планините. Во 2021 година двајца планинари загинаа при пад од истото место од кое викендов падна планинар. Таранаки е неактивен вулкан кој се наоѓа во релативна изолација на западниот брег на Северниот остров.

„Неговата изолација од другите планини, близината до брегот и географската локација предизвикуваат некои од најбрзо променливите и најнеповолните временски услови кои се наоѓаат во Нов Зеланд. Времето, во комбинација со сложениот и груб терен, создава многу уникатна средина. грешката може да биде катастрофална“, велат од Советот за безбедност на планина.

Поврзани новости