Пет скопски општини имаат над 1.000 заразени, Гази Баба и Аеродром рекордери

by Fokus 20:43
20:43

Во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на заразени со Ковид-19 информираат од министерството за здравство. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 895 оздравени пациенти и 32 починати.

Според соопштението најмногу заразени има во Скопје-279, Куманово-49, Штип-39, Прилеп-15, Тетово-42, Струга-33, Велес-19, Битола-58, Охрид-24, Кавадарци-34, Гостивар-37, Гевгелија-25, Струмица-25, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Кочани-15, Пробиштип-10, Демир Хисар-2, Македонски Брод -1, Пехчево-3, Берово-14, Валандово-11, Виница-6, Делчево-15, Кратово-3, Свети Николе-15, Кичево-11, Ресен-1, Неготино-21.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

- Advertisements -

• Гази Баба – 1520
• Аеродром -1461
• Карпош – 1191
• Центар – 1103
• Кисела Вода – 1250
• Ѓорче Петров – 878
• Бутел – 603
• Чаир – 634
• Шуто Оризари – 200
• Студеничани – 54
• Сарај – 171
• Арачиново -33
• Илинден – 270
• Сопиште – 59
• Чучер Сандево – 104
• Петровец –140
• Зелениково -83
• Странец – 214
• Нераспределен- 182

Поврзани новости