Песков: Одлуката на Тајм да го избере Зеленски за личност на годината е русофобна

by Fokus

Одлуката на американското списание „Тајм” да го избере украинскиот претседател Володимир Зеленски за личност на 2022 година одговара на севкупните русофобични чувства во Европа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Песков рече дека „Тајм” користи свои критериуми со кои Кремљ може да се согласи или не, но дека тоа е нивна уредувачка политика.

– Меѓутоа, во овој случај, уредувачките насоки на списанието остануваат во границите на паневропскиот мејнстрим, кој е целосно кратковиден и жестоко антируски, рече Песков.

Американскиот магазин „Тајм” го прогласи украинскиот претседател Володимир Зеленски за личност на 2022 година и „духот на Украина”.

„Тајм” од 1927 година избира личност на годината кога оваа титула му беше доделена на американскиот пилот Чарлс Линдберг, кој го направи првиот самостоен лет преку Атлантикот.

Минатата година личност на годината беше милијардерот Илон Маск.

Повеќе од 70 пати титулата личност на годината биле политички и јавни личности, меѓу кои Махатма Ганди (1930), Винстон Черчил (1940, 1949), Елизабета Втора (1952), Шарл де Гол (1958), Мартин Лутер Кинг (1963), Хенри Кисинџер (1972), Денг Ксијаопинг (1978, 1985), Ајатолахот Хомеини (1979), Лех Валенса (1981), папа Јован Павле Втори (1994), папа Франциск (2013) и Ангела Меркел (2015).

Титулата ја добија сите претседатели на САД, почнувајќи од Френклин Рузвелт, освен Џералд Форд. Рузвелт е единствениот кој ја добил оваа титула три пати: во 1932, 1934 и 1941 година.

Меѓу носителите на титулата беа и пет лидери на СССР и Русија: Јосиф Сталин (1939, 1942), Никита Хрушчов (1957), Јуриј Андропов (1983, заедно со американскиот претседател Роналд Реган), Михаил Горбачов (1987, 1989) и Владимир Путин (2007).

Поврзани новости