Пахор: Договорот меѓу Скопје и Атина може да поттикне решавање и на другите проблеми на Балканот

by fokus 18:31
18:31

Договорот за решавање на долгогодишниот спор меѓу Македонија и Грција може да претставува поттик и за другите земји од Балканот да ги решат нивните меѓусебни проблеми, изјави денеска словенечкиот премиер Борут Пахор.

Според Пахор, договорот за новото име на Македонија претставува „важен сигнал кој би поттикнал решавање на билатералните и на мултилатералните прашања на Западниот Балкан“.

- Advertisements -

– Договорот ги промовира мирот, безбедноста и евроатланската перспектива на регионот, оцени Пахор.

Поврзани новости