Орландо Блум се сретна со мајка која со своите три деца избега од Украина

by fokus

Орландо Блум е на терен и ги поддржува семејствата кои бегаат од Украина поради тековната руска инвазија. Холивудскиот актер сподели фотографии на кои гушка деца и се среќава со родители во Молдавија како дел од неговите напори со УНИЦЕФ.

Тој напиша на Инстаграм, „Од почетокот на војната во # Украина, едно дете станува бегалец речиси секоја секунда. Јас сум во Молдавија со @UNICEF на средба со семејствата кои беа принудени да остават сè зад себе во потрага по безбедност“.

На децата во и надвор од Украина им е потребна сета помош што можете да ја дадете“, додаде Блум, покрај фотографиите направени од Винсент Тремо.

Потоа, во четвртокот, Блум – кој е амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ од 2009 година – разговараше за средба со мајка на три деца која се евакуираше од Украина со нејзините деца, објавувајќи фотографии од моментот.

„Денес, на границата, сретнав мајка и нејзините три деца кои побегнаа од Украина синоќа откако беше бомбардирана куќата на нивниот сосед. Тие не знаат каде ќе одат понатаму, но мама само сака нејзините деца да бидат безбедни“, напиша во натписот. „Денес е еден месец од почетокот на војната и илјадници семејства сè уште ја минуваат границата со Молдавија секој ден.

„Услугите поставени од @UNICEF и партнерите на границите се од витално значење за децата и семејствата кои бараат заштита“, додаде тој.

Во делот за коментари, свршеницата на поп-ѕвездата на Блум, Кети Пери (и самата амбасадорка на добра волја на УНИЦЕФ од 2013 година) напиша: „Ви благодариме што сте одличен човек“.

Нападот на Русија врз Украина продолжува откако рускиот претседател Владимир Путин започна голема инвазија на 24 февруари – првиот голем копнен конфликт во Европа во последните децении.

Деталите за борбите се менуваат од ден на ден, но стотици цивили веќе се пријавени за мртви или ранети, вклучувајќи и деца. Милиони Украинци исто така побегнаа, велат Обединетите нации.

Бидејќи силите на НАТО се распоредуваат во регионот околу Украина, различни земји, исто така, ветија помош или воена поддршка за отпорот. Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на мировни преговори – засега неуспешни – додека ја повика неговата земја да возврати.

Поврзани новости