ОЈО постапува по предметот за уапсениот функционер од Кабинетот на Спасовски

by fokus

Основното јавно обвинителство – Скопје дава насоки и постапува по предметот за уапсениот функционер на Министерството за внатрешни работи, со иницијали Д.С., кој се сомничи за злоупотреба на службената должност.

Се очекува во текот на денов Јавното обвинителство да излезе со повеќе информации за случајот.

Како што дознава „Фокус“ од свои извори, уапсениот Драган С. во изминатиот период му бил советник на министерот, а претходно целеше на директорската позиција во СВР Скопје.

Од МВР не соопштуваат многу детали за апсењето, бидејќи единствено посочуваат дека по налог на Основното јавно обвинителство вработен во кабинетот на министерот бил лишен од слобода под сомнение за злоупотреба на службена положба и овластување.

Неофицијално се шпекулира дека советникот бил упасен за мито.

Поврзани новости