Огромен број луѓе на белградските улици, петти протест „Србија против насилството“

by Fokus

Протестот „Србија против насилството“, петти по ред по двете трагедии во едно белградско основно училиште и две села кај Младеновац се одржи денеска во 18 часот во Белград.
Намерата на демонстрантите беше да го опколат округот каде што е седиштето на претседателот на Републиката во поворката од српскиот парламент.

Протестот се одржува точно еден месец по трагедијата во Основното училиште „Владислав Рибникар“ во која загинаа девет ученици и еден обезбедувач.

На платото пред парламентот беше поставена бина на која зборуваа актерите Светлана Бојковиќ, Драган Бјелогрлиќ, Ненад Маричиќ, водителите Иван Ивановиќ, Зоран Кесиќ.

Маричиќ порача дека невините жртви не смеат да бидат залудни и дека насилството не смее да остане неказнето.

„Денес, додека одиме по улиците, ќе носиме не само болка, туку и надеж дека децата ќе се чувствуваат безбедно во училиштата. Надежта дека сите жртви на насилство ќе добијат правда и мир, надеж дека ќе најдеме сила да изгради подобро општество кое казнува неправда и насилство Општество без недопирливи моќници, кое ќе се заснова на емпатија и солидарност“, рече Маричиќ.

Танјуг пренесува дека Маричиќ рекол дека граѓаните оставени на милост и немилост на Косово и Метохија, не можат да се заборават.

„Злосторството што се случи не се памети во историјата на нашата земја и поради тоа сите сме ранети. Оваа рана не е само за семејствата на жртвите, туку раната на целото наше општество“, рече актерката Светлана Бојковиќ.

Таа рече дека последниов месец актерите биле подложени на обвинувања и навреди дека протестите траат и дека протестите ги користат за политички цели.

Комичарот Иван Ивановиќ рече дека се гордее со луѓето што чекорат затоа што веќе петти пат го прават тоа на културен и достоинствен начин.

„Не чекориме да дознаеме кој е виновен, знаеме кој е виновен, одиме да дознаеме кој е одговорен за трагедиите што се случија. Кој е одговорен за насилството што ни „покажа“ од Суботица до Косово и Метохија за само еден месец Исполнете ги барањата на овој протест, исполни ги нашите барања, затоа што сме во право – не прифаќаме никој да не одговара за оваа трагедија, одговорна е владата, а таа е ваша и само ваша“ – рече Ивановиќ.

Телевизискиот водител Зоран Кесиќ изјави дека пред точно еден месец од неопислива болка настанала емпатија и сочувство, а потоа се претворило во гнев, а потоа имало физичка потреба да се смени нешто, нешто веднаш и сега и да се каже „Готово е. – доста со насилство, омраза“.

Тој рече дека промената не е лесна работа и затоа, како што додаде, таа мора да се постигне со истите луѓе кои биле „принудени да доаѓаат со автобус“.

Актерот и режисер Драган Бјелогрлиќ истакна дека дошол на протестот за да им оддаде признание на младите од Србија бидејќи, како што рече, на насилството и малтретирањето и провокациите одговараат достоинствено, мирно и љубов.

„На младите од Србија им должиме на децата на Рибникар. Ние сме должни да им го обезбедиме општеството што не сме можеле да им го обезбедиме во текот на нивниот живот. Тоа е долг што треба да им го платиме, да секое дете во Србија и на нас самите“, рече Бјелогрлиќ.

Барањата на протестот се итно разрешување на сите членови на РЕМ, укинување на реалните програми на телевизиите со национални фреквенции, забрана на печатени медиуми чија содржина промовира насилство, агресија и го крши новинарскиот кодекс.

Тие бараат и смена на раководството на РТС. Бараат и повлекување на националната фреквенција од Пинк и Хепи.

Првиот протест „Србија против насилството“ се одржа на 8 мај, а на 12 мај граѓаните два часа го блокираа мостот Газела на вториот протест.

Третиот протест се одржа на 19 мај, кога беа блокирани Газела и Бранковиот мост. Четвртиот протест се одржа минатата сабота на 27 мај, а учесниците по прошетката формираа обрач околу зградата на РТС.

Поврзани новости