Објавена е плејлиста со 27 хитови кои ќе се слушаат на крунисувањето на Кралот Чарлс

by Fokus

Крунисување на британскиот крал Чарлс III. (74) ќе се одржи во мај годинава, а официјалната плејлиста што ќе свири на церемонијата се појави на Spotify.

Меѓу другите, на листата на уметници чии песни ќе се пуштаат на крунисувањето на новиот британски крал се најдоа и Битлси, Дејвид Боуви, Квин, Ед Ширан (32), Хари Стајлс (29) и Спајс Грлс.

Плејлистата е рачно избрана од Британскиот оддел за дигитални, културни медиуми и спорт, а интересно е што на неа го нема еден од најголемите бендови во историјата на Велика Британија – Ролинг Стоунс.

Крунисувањето на Чарлс ќе се одржи на 6 мај во Вестминстерската опатија, а вториот ден ќе има прослава во замокот Виндзор, која директно ќе ја пренесува Би-би-си.

На прославата ќе се пуштат вкупно 27 песни, еве ја листата:

The Beatles, ‘Come Together’

Boney M, ‘Daddy Cool’

Coldplay, ‘A Sky Full of Stars’

David Bowie, ‘Let’s Dance’

Ed Sheeran, ‘Celestial’

Elbow, ‘One Day Like This’

Electric Light Orchestra, ‘Mr. Blue Sky’

Ellie Goulding, ‘Starry Eyed’

Emeli Sandé, ‘Starlight’

George Ezra, ‘Dance All Over Me’

Grace Jones, ‘Slave to the Rhythm’

Harry Styles, ‘Treat People With Kindness’

Kate Bush, ‘Running Up That Hill (A Deal with God)’

Madness, ‘Our House’

Michael Bublé, ‘It’s a Beautiful Day’

Pet Shop Boys, ‘All Over the World’

Queen, ‘We Are the Champions’

Jeff Beck, Rod Stewart, ‘People Get Ready’

Sam Ryder, ‘Space Man’

Spandau Ballet, ‘Gold’

Spice Girls, ‘Say You’ll Be There’

Take That, ‘Shine’

The Kinks, ‘Waterloo Sunset’

The Proclaimers, ‘I’m Gonna Be (500 Miles)’

The Who, ‘Love Reign O’er Me’

Tom Jones, ‘Green Green Grass of Home’

Years & Years, ‘King’

 

Поврзани новости