Нови апсења во Русија – падна шефот на главната кадровска управа на Министерството за одбрана

by Fokus

Шефот на главната кадровска управа на Министерството за одбрана на Русија, генерал-полковник Јуриј Кузњецов е приведен поради сомнение дека сторил кривично дело, пренесува ТАСС повикувајќи се на извор во органите на редот.

Не се знае за што точно се товари генералот.

Соговорникот на агенцијата само рекол дека истрагата за кривичниот предмет ја спроведува Главното воено-истражно одделение на Истражниот комитет и дека предметот веќе е отиден на суд за определување превентивна мерка против генералот.

Извршени се претреси во домот и работното место на Кузњецов.

Јуриј Кузњецов е на чело на Главната кадровска управа на Министерството за одбрана на Руската Федерација од мај 2023 година.

Пред тоа, од мај 2010 година, тој беше началник на 8-та управа на Генералштабот на вооружените сили на Руската Федерација.

Ова одделение се занимава со работи на службата за заштита на државни тајни при Министерството за одбрана.

 

Поврзани новости