Не само за „бомбите“, власта спрема закон и за „свиркачите“, амбасадорите изненадени, преговорите во ќорсокак!?

by Фокус 20:40
20:40

Од извори во преговарачките тимови дознаваме дека Груевски во клубот на пратениците бил повикан кај странските медијатори за да го образложи решението на новиот закон за необјавување и повлекување на бомбите од сите медиуми.

Амбасадорите биле изненадени од текстот на законот кој го поднесе пратеникот Талат Џафери во име на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и сметале дека тој ги минира преговорите меѓу работните групи.

- Advertisements -

Пралелно се очекува да се поднесе уште еден рестриктивен закон т.н. свиркачи, односно луѓето што сакаат да обелоденат корупција во државните органи. Иако првична идеја е со овој закон да се овозможи нивна заштита, всушност решенијата на владејачката коалиција кријат многу замки.

Поврзани новости