Напад на руски беспилотни летала на Харков и Днипро

by fokus

Најмалку шест лица се повредени во напади со руски беспилотни летала на Харков и Днипро, а погодени се и неколку трговски и станбени згради, соопштија украинските регионални власти.

Украинските воздухопловни сили објавија дека руските сили лансирале 13 беспилотни летала Шахед насочени кон области во североисточниот и централниот дел на земјата. Сите беспилотни летала се соборени, изјави командантот на воздухопловните сили.

Како што јавува Ројтерс, четири лица се повредени при падот на остатоци од дрон во Харков, а во една од зградите избувнал пожар.

Регионалниот гувернер Олех Синехубов на Телеграм изјави дека 13-годишно дете и една жена се лекуваат во болница и дека службите работат на ставање на пожарот под контрола.

Уште две лица се ранети во индустрискиот регион Дњепропетровск, изјави регионалниот гувернер Серхиј Лисак. Тој додаде дека е оштетена критична инфраструктура и три куќи.

Нападите се случија еден ден откако Украина одбележа 800 дена од почетокот на руската инвазија.

„Ова е исклучително тежок и болен пат низ кој треба да помине нашата земја, и патот што треба да помине за да се заврши војната под фер услови, во услови на Украина“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски на ден порано.

Поврзани новости