Најмалку 10 лица се повредени во удар на гром во Дрезден

by Fokus

Најмалку десет лица се повредени, од кои четворица потешко, во удар на гром за време на краткото, но силно невреме во Дрезден.

Две лица мораа да бидат реанимирани, изјави за Билд портпаролот на противпожарната служба Мајкл Клер.

Десетици спасувачи беа распоредени вчера попладне во Розен Гарден, популарна дестинација за екскурзии на брегот на Елба, а хеликоптер беше искористен за пребарување на брегот за да се утврди дали има уште повредени.

Поврзани новости