На војниците кои ги фатија осомничените терористи за нападот во Москва им беа врачени медали за храброст

by Fokus

Руските војници кои се истакнаа во Брјанск при апсењето на осомничените за терористичкиот напад во „Crocus City Hall“ во близина на Москва беа наградени со медали за храброст и воени заслуги.

Заменик-командантот на Ленинградскиот воен округ, генерал-полковник Еседула Абачов, им додели државни и ресорни награди на војниците на групата што ја штити границата на Руската Федерација, а кои се истакнаа при апсењето на терористите во областа Брјанск, соопшти Министерството за одбрана. Абачов му честиташе на секој учесник во операцијата и високо го оцени извршувањето на зададените борбени задачи.

Најмалку 137 лица загинаа во нападот врз посетителите на концертот во петокот вечерта, а се претпоставува дека оваа бројка ќе продолжи да расте.

Федералната служба за безбедност претходно објави дека 11 лица, меѓу кои четворица терористи, се приведени во близина на руско-украинската граница.

Во Русија, 24 март го прогласи за Ден на национална жалост.

Поврзани новости