Монтела е нов селектор на Турција

by Fokus

Најголемиот конкурент на Хрватска во борбата за првото место во квалификациите за ЕП има нов селектор. Недолго откако се разделија со Стефан Кунц (60), Турците објавија дека нов тренер им е Италијанецот Винченцо Монтела (49).

По ремито со Ерменија (1-1), турската фудбалска репрезентација остана без селектор, а сега италијанскиот стратег ќе се обиде да ги врати на победничките патеки.

Во пет натпревари од квалификациите за ЕП имаат три победи (Ерменија 2-1, Летонија 3-2, Турција 2-0), нерешено (Ерменија 1-1) и пораз (Хрватска 2-0).

Монтела пристигнува на клупата на турската репрезентација откако во јуни го заврши настапот со локалната Адана Демирспор. Пред тоа беше на клупата на Рома, Катанија, Фиорентина, Сампдорија, Милан и Севиља. Вака ќе ги води Турците на 12 октомври против Хрватска во „Опус арена“.

Поврзани новости