Могерини ќе ги посети Србија и Косово

by Фокус

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Фредерика Могерини утре ќе ја посети Приштина, а во петок Белград, соопшти Европската комисија.

Могерини во Приштина ќе се сретне со косовскиот премиер Иса Мустафа и со министерот за надворешни работи Хашим Тачи. Во Белград високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност ќе оствари средби со српскиот претседател Томислав Николиќ, премиерот Александар Вучиќ и со министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ.

На претстојните средби предвидено е Могерини да разговара за примената на досега постигнатите договори во дијалогот Белград – Приштина.

Поврзани новости