Mинистерот за надворешни на Полска: Канцеларот Шолц се меша во нашите избори

by Fokus

Повикот на германскиот канцелар Олаф Шолц до Варшава да ги разјасни наводите за мигрантските визи е обид за мешање во полската изборна кампања, изјави министерот за надворешни работи Збигњев Рау.

Миграцијата се наметна како главна тема на кампањата пред парламентарните избори што ќе се одржат во Полска на 15 октомври.

Овој месец, владата беше обвинета од опозициските партии дека е соучесник во системот во кој на мигрантите им се доделуваа полски визи со забрзано темпо, без соодветни проверки по плаќањата на посредниците. Во саботата, германскиот канцелар Шолц рече дека прашањето бара разјаснување и предложи Германија да преземе чекори поврзани со граничните проверки со Полска.

-Надлежноста на германската канцелар очигледно не ги вклучува тековните постапки во Полска. Изјавите во таа смисла укажуваат на обид за мешање во внатрешните работи на Полска и тековната изборна кампања во Полска, напиша министерот за надворешни работи Рау на Платформата Х доцна синоќа.

-Да го почитува суверенитетот на Полска и да се воздржува од изјави кои им наштетуваат на нашите меѓусебни односи, апелираше Рау до Шолц.

Претходно, еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон побара појаснување за ова прашање и ја повика Полска да одговори на обвинувањата дека дури 350.000 мигранти купиле шенген визи за ЕУ ​​во полските конзулати преку посредници.

Шенген визите им овозможуваат на сопствениците да патуваат во границите на Европската унија. Во писмото до комесарот за безбедност на ЕУ, полската влада рече дека аферата е претеран медиумски факт чија цел е да ја дискредитира пред изборите.

Поврзани новости