Милошоски: Нема да гласам за нов термин за избори!

by Фокус 10:50
10:50

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, порача дека нема да гласа за нов термин за оддржување на предвремени парламентарни избори.

„Година и кусур Зоран Заев ја држи цела Македонија во тензија, не ја признава изборната народна волја и бара предвремени избори. За да се надмине кризата за доброто на државата, му се попушти и заеднички беа договорени избори на 24 април 2016 година. Повеќе нема – изнудените изборите се договорени на 24 април. За друг датум, одлагање и со тоа продолжување на кризата во земјава, јас како пратеник во Собранието, нема да гласам“, напиша Милошоски на неговиот фејсбук профил.

- Advertisements -

Откако опозицијата одби да учествува на изборите во договоренито термин без претходно да се прочисти избирачкиот список и да се регулираат медиумите, во јавноста се појавија шпекулации дека изборите може да се оддржат на 5 јуни.

Поврзани новости