Милевски: Ја добивме најтешката можна група

by fokus

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Благоја Милевски даде свое видување за денешната ждрепка за квалификациите за пласман на Европското фудбалско првенство во 2024 година.

„Црвено-жолтите“ за ривали во Ц-групата ги добија: Англија, Италија, Украина и Малта.

– Ја добивме најтешката можна група. Веројатно и сами да биравме, посилни противници немаше да можевме да избереме. Но, ние веќе се навикнавме на ваква среќа. Ги добивме финалистите од последното Европско првенство и апсолутни фаворити за првите две места во групата. Се разбира дека ќе ја бараме нашата шанса и ќе се обидеме да останеме конкурентни до самиот крај, а објективните околности ќе покажат дали може да се надеваме на висок пласман. Групата е пеколно тешка, а такви ќе бидат и натпреварите. Наше е да веруваме во себе, истакна Милевски.

Квалификациите ќе се играат од март до ноември 2023 година.

Поврзани новости