Милан во осминафиналето на Лига Европа, поминаа и Бенфика, Карабаг и Фрајбург

by Fokus

Фудбалерите на Милан вечерва се пласираа во осминафиналето од Лига Европа и покрај тоа што загубија со 2:3 на гостувањето кај Рен во реваншот од плеј-офот.

Милан се пласираше во осминафиналето откако на првиот натпревар пред седум дена на домашен терен победи со 3:0.

Рен поведе вечерва со голот на Бенџамен Буризо во 11. минута, а израмни српскиот фудбалер Лука Јовиќ во 22. предност на домашните им донесе Буризо во 54. минута од пенал, а Рафаел Леао израмни четири минути подоцна.

Победата за Рен ја донесе Буризо, со уште еден гол од пенал во 68. минута.

Фудбалерите на Бенфика се пласираа во осминафиналето откако одиграа 0:0 против Тулуз во реваншот од плеј-офот во Франција.

Во првиот натпревар Бенфика победи со 2:1.

Фрајбург се пласираше во осминафиналето откако по продолженијата го совлада Ленс со 3:2, откако по регуларниот дел од натпреварот резултатот беше 2:2. Во првиот натпревар беше 0:0.

Ленс поведе со головите на Давид Переира да Коста во 28. и Ело Ваи во втората минута од судиското надополнување на првото полувреме. Домашните добија продолженија благодарение на двојниот стрелец Роландо Салај, кој погоди во 67. и во втората минута од судиското надополнување.

Стрелец на победничкиот гол беше Михаел Грегориќ во 99. минута.

Во осминафиналето е и Карабаг, кој загуби со 2:3 од Брага во реваншот во Баку по продолженијата, откако регуларниот дел од натпреварот заврши 2:0 за португалскиот тим. Во првиот натпревар Карабаг победи со 4:2.

Брага поведе во 70. минута со голот на Роџер Фернандез, а Алваро Диало во 83. минута го постигна вториот гол за победа во продолженијата.

Карабаг го намали резултатот во 102. минута со голот на Матеус да Силва, а потоа Симон Банца во 115. минута погоди за Брага.

Нариман Акундзаде постигна гол во втората минута од судиското надополнување за да го донесе конечниот резултат и да се пласира во тимот на Азербејџан.

Поврзани новости