„Меморија“ објави обработка на четири патриотски рефрени, споени во една песна и најави голем концерт во Штип!

by Fokus

По неодамнешните објави дека бендот е повторно креативно активен и веќе наголемо го подготвува новиот материјал кој ќе се најде на нивниот претстоен албум предвиден да излезе некаде пред Нова година, „Меморија“ тргна со издавањето на неколку синглови.

По првата песна која неодамна осамна во македонскиот радиоетер и веќе се врти на македонските радио станици, гитарската рок балада насловена „За тебе“, деновиве се појави втората. Станува збор за преработка во која е вткаен спој од четири рефрени на познати македонски народни песни со патриотска содржина.
Направени се како своевидно медли во која се испреплетуваат препознатливиот гитарски звук и моќните вокали кои ги пеат рефрените на познатите: „Едно име имаме“, „За многу години Македонци“, „Заветна“ и „Налеј , налеј“ и создаваат една компактна целина.

-Не дека песните се непознати и дека други претходно не ги обработувале, но ваквата музичка синтеза на фрагменти од различни целини, толку совршено вклопени едни во други, дава димензија возвишено чувство кај секој вистински патриот, кај секој Македонец кој искрено си ја сака и почитува татковината. Музички колаж во секој коцка од мозаикот си го нашла своето место, иако припаѓаат на сосема различни целини. И сето тоа насловено како „Македонски бисери“, што навистина и се…
И тоа музички, само сега извадени и претопени во еден поголем, ставен во една друга, поинаква школка, велат од тимот на ,,Меморија,,.

Аранжманот го потпишуваат Петар Георгиевски – Камиказа, Давор Јордановски и Мите Димовски, во чие студио студио „Тра ла ла“ е снимена песната, а како продуценти на истата се јавуваат Мите Димовски и Давор Јордановски, додека извршен продуцент на проектот е Петар Георгиевски – Камиказа.

Покрај оваа во најава се уште неколку други песни, на кои автори ќе бидат и дел од останатите членови на групата, кои ќе го комплетираат материјалот за албумот.

-Новите песни ќе излегуваат една по една во етерот, се до големиот скопски концерт кој „Меморија“ го најавува за наесен, на 16-ти ноември годинава на истото место, во арената „Борис Трајковски“ во Скопје, како место каде ќе бидат концертно во живо промовирани новите песни, но и повторно отсвирена ретсроспектива на најголемите досегашни хитови.

Во меѓувреме новата постава на „Меморија“ , но и новите песни ќе имаат „музичко концертно крштевање“ на први јуни на прекрасно реновираната летна сцена во култниот „Дом на млади“ во Штип.

На концертот како специјален гостин ќе се појави легендарниот штипјанец, познатиот македонски пејач Трајче Манев кој остави траен печат со своите изведби на фестивалот на забавни мелодии „Макфест“.

Уште отсега прогнозите се дека се очекува да се повтори она што се случи на нејзиниот прв настап пред 22 години на истиот простор, кога беше урнат рекордот на посетеност на еден концерт, а стотици млади останаа надвор пред вратите, зашто просторот беше толку преполн со публика, што беше невозможно да се влезе, велат организаторите и порачаа заинтересираните да си обезбедат влезници со време. Истите можат да се набават во „Дом на Млади“ – Штип, секој работен ден од 08:00-16:00 часот или на означените продажни места низ Штип и онлајн на: tickets.domnamladi.mk.

Вики Клинчарова

Поврзани новости