Мбапе подготвен за Холандија, ќе игра со специјална маска

by Fokus

Селекторот на француската репрезентација Дидие Дешамп денеска изјави дека верува оти Килијан Мбапе ќе игра на натпреварот против Холандија во второто коло од групата Д на Европското првенство во Германија, пренесува АП.

Мбапе го скрши носот пред три дена на крајот од натпреварот против Австрија во првото коло од групата Д на дуелот со репрезентативецот на Австрија Кевин Данс. Франција ја победи Австрија со 1:0.

– Се оди добро, по шокот што го доживеавме. Вчера имаше полесен тренинг, така ќе биде и вечерва. Сè се развива во вистинската насока. Ќе направиме се што можеме за да го ставиме на располагање за утрешниот натпревар – изјави Дешамп.

АП пренесува дека Мбапе тренирал со тимот со маска на лицето.

– Килијан ќе носи маска на натпреварот против Холандија – додаде францускиот селектор.

Натпреварот меѓу Франција и Холандија се игра утре од 21 часот во Лајпциг.

Поврзани новости