Mакрон телефонски го убедувал Путин да го прекине огнот

by fokus

Француската влада синоќа потврди дека претседателот на таа земја Емануел Макрон телефонски разговарал со рускиот колега Владимир Путин, соопшти Елисејската палата.

Се наведува дека разговорот е само продолжение на претходните дијалози кои Макрон ги водел со Путин во врска со прекинот на огнот и актуелните безбедносни проблеми.

„Во моментов нема договор, но претседателот Макрон останува убеден дека треба да продолжи со своите напори. Нема друг начин освен прекин на огнот и руската страна да покаже добра волја во разговорите со Украина“, се додава во соопштението.

Претходно Кремљ објави дека Путин разговарал со Макрон и дека разговорот бил на иницијатива на Франција.

Поврзани новости