(ВИДЕО) Македонија со 3:0 ги среди Летонците во Рига, на ред е Ерменија

by Fokus

Македонската фудбалска репрезентација со 3-0 ја победи Летонија нагости во Рига и со новите три нови бода во групата во Лигата на нации се зацврсти на првото место.

Головите за „рисовите“ ги постигнаа Јани Атанасов во првото полувреме, а Лирим Ќамили и Елиф Елмас во вториот дел.

Во 35. минута по убава акција, Елмас додаде до Миовски, а тој асистираше до Атанасов, за водство на Македонија од 1-0.

Летонија во вториот дел се закануваше по македонскиот гол, но не успеа да изедначи.

Казната ги стигна во 70. минута. Димитриевски асистираше до Ќамили, а тој реализираше за предност до 2-0.

Во судиското продолжение од натпреварот, најубавиот погодок.

Една топка дојде до Елиф Елмас кој со силен шут од 15-тина метри ја смести во мрежата на домаќините за победа од 3-0.

Следниот натпревар на Македонија е во недела, од 18 часот нагости кај Ерменија во Ереван.