МААЕ подготвува инспекција на две локации во Украина заради тврдењата за „валкана војна“

by Fokus

На барање на официјален Киев МААЕ се подготвува во следните неколку дена да испрати инспектори кои ќе треба да испитаат две локации во Украина, како одговор на руските тврдења дека Украина може да употреби „валкана бомба“, што украинското раководство го негираше.

„Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) е запознаена со изјавите на Руската Федерација за наводни активности на две нуклеарни локации во Украина“, наведе МААЕ вчера преку соопштението.

Агенцијата на ОН додаде дека двете локации веќе биле предмет на нејзини инспекции, а едната од нив пред еден месец.

„МААЕ се подготвува да ги посети тие локации во наредните денови“, се додава во соопштението.

Русија ја обвинува Украина дека може да употреби „валкана бомба“ и потоа за тоа да ја обвини Москва.

Киев го негираше ова обвинување и тврди дека тоа е знак дека самата Москва планира таков напад и дека планира за тоа да ја обвини Украина.

Поврзани новости