Лукашенко до Украина: Не не допирајте, војната би завршила за 3-4 дена

by Fokus

Белорускиот претседател Александар Лукашенко смета дека потенцијалниот вооружен конфликт меѓу Украина и Белорусија ќе биде завршен за неколку дена.

-Украина никогаш нема да војува со нас. Таа војна би траела најмногу три или четири дена. Нема да има кој да води војна против нас, рече Лукашенко во интервјуто на каналот „Соловјев во живо“ на Јутјуб.

Тој рече дека војната со Белорусија, а пред се’ со Русија, нема перспектива, пренесува РИА Новости.

-Не зборуваме за некакво нуклеарно и друго оружје. Но, подобро е да не не’ закачате. Не не’ допирајте“, додаде Лукашенко.

Поврзани новости