ЛГБТ-активистите во црни вреќи, како трупови протестираа пред Обвинителството

by Фокус

ЛГБТИ активистите попладнево по втор пат протестираа пред Јавното обвинителство од кое бараат да ги пронајде хулиганите кои го демолираа кафулето „Дамар“ во Старата скопска чаршија.

Неколкумина од активистите легнаа во црни вреќи, како безживотни трупови пред новата зграда на Обвинителството со цел да предупредат што може да се случи доколку властите и понатаму ги игнорираат нападите врз ЛГБТ-заедницата во Македонија.

11412_667329120052227_8868513863606757816_n

10367156_667325563385916_671280067625285139_n

Поврзани новости