Кучето од Аеродром ќе биде усмртено

by fokus 22:48
22:48

Кучето од расата „Ротвајлер“ кое искаса осум луѓе, а пред неколку дена беше заловено, ќе биде усмртено, откако ќе се извршат сите проверки за заразни болести.

Се уште е непознато кој е несовесниот сопственик кој откако го чувал, го пуштил кучето на улица.

- Advertisements -

Од претпријатието Комунална хигиена апелираат доколку некој забележи агресивно куче веднаш да пријави кај нив за нивните екипи да излезат на терен и да го уловат.

Инцидентот со кучето во скопската населба Аеродром предизвика масовно фрлање на отров по скопските улици за да ги усмртат кучињата скитници. Отровот најмногу се остава по парковите и игралиштата каде може лесно да дојде и до децата.

Поврзани новости