Кремљ: Путин не му честиташе на Сунак затоа што Велика Британија е непријателска земја

by Fokus

Рускиот претседател Владимир Путин не му честитал на новиот британски премиер Риши Сунак за преземањето на функцијата бидејќи Велика Британија е земја „непријател“, соопшти денеска Кремљ.

„Велика Британија е меѓу земјите кои спаѓаат во категоријата непријатели, така што немаше честитки“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Велика Британија ја поддржува Украина од почетокот на руската инвазија на таа земја.

Поврзани новости