Коѕиас по гласањето во македонскиот парламент: Јас сум најсреќниот министер во оставка

by Фокус

Јас сум најсреќниот министер во оставка, рече Никос Коѕиас пред средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој ќе ја презеде неговата функција како шеф на грчката дипломатија.

И Ципрас изрази задоволство од развојот на настаните во земјава, откако се обезбеди двотретинско мнозинство за постапка за уставни измени.

По оставката на Коѕиас поради кавгата со коалицискиот партнер Панос Каменос, Ципрас одлучи да го води грчкото МНР, при што најави дека ќе се залага за целосно спроведување на Договорот од Преспа.

Поврзани новости