Корбин: Тереза Меј чека инструкции од Трамп за ракетен напад врз Сирија

by fokus 12:05
12:05

Владата на Велика Британија „чека наредба“ од Доналд Трамп за тоа дали да започне ракетен напад врз Сирија, рече Џереми Корбин, пренесува Би-Би-Си.

Лидерот на лабуристите говореше откако министрите на владата се согласија за потребата да преземат акција во Сирија за одвраќање од понатамошна употреба на хемиско оружје.

Министрите велат дека е “многу веројатно” режимот на Асад бил одговорен за осомничен хемиски напад.

Но, Корбин рече дека воената акција е малку веројатно да се реши ситуацијата.

Медицински извори велат дека десетици лица се загинати, вклучувајќи и деца, за време на токсичниот бомбашки напад на поранешниот бунтовнички град Дума, во регионот на Источна Гоута.

Даунинг Стрит рече дека министрите на состанокот на кабинетот се согласија дека употребата на хемиско оружје не смее „да биде неоспорливо“.

Но, министерот за транспорт, Џо Џонсон подоцна нагласи: „Нема одлука за воена акција во овој момент“.

Нема детали за вмешаноста на Велика Британија во каква било воена акција во Сирија беа споменати во изјавата Даунинг Стрит.

Фото: Бизнис Инсајдер

Поврзани новости