Келнерка во хрватски ноќен клуб палела оган на шанкот, па предизвикала пожар- седум повредени

by Fokus

Како што јавува Радио Мрежница, код каде што објавија и ВИДЕО од инцидентот, ноќеска нешто по 2 часот по полноќ келнерката го „запалила“ локалот со пијалок кој содржи 80 отсто алкохол и се користи во коктели. Според првите информации, се запалило шише во кое имало популарен пијалок, а огнот од локалот зафатил и неколку лица, пренесе Индекс.

Додека локалот „гори“ поради „атмосферата“, се слуша музика и текст „… пијан оваа ноќ“, а во еден момент огнот зафатил најмалку три лица, како што може да се види на видеото. Настанала паника, а како што јавува Радио Мрежница, полицијата многу брзо пристигнала, додека повредените биле пренесени во карловачката болница, на само неколку стотини метри од локалот.

Од полицијата го потврдија инцидентот. Тие велат дека четири лица се тешко повредени.

„Рано утринава околу 2 часот и 30 минути во полиција е пријавено дека во угостителски објект во населбата Шварча во Карловац се повредени неколку лица. На местото на настанот е извршена истрага, при што е констатирано дека четири лица се тешко повредени, а три се полесно повредени од изгореници предизвикани од нестручно ракување со алкохолни пијалоци од страна на 23-годишен вработен во угостителски објект заради палење на шанкот, при што се нанесени изгореници и се повредени лица во локалот.

Ќе следи натамошна кривична истрага за да се утврдат сите околности на настанот на овој настан“, велат оттаму.

Ноќниот клуб Монако се огласи на социјалните мрежи и го изрази своето жалење за инцидентот.

„Сакаме да изразиме искрено жалење за немилиот настан што се случи синоќа во реонот на Диско клубот Монако. На повредените и им посакуваме брзо и безболно закрепнување, ќе ја платиме штетата на личните работи и стоиме на располагање на сите жртви на кои им е потребна каква било помош со се што можеме.

За жал, не можеме да промениме и да влијаеме на тоа што се случил инцидентот, но можеме да изразиме жалење и да се обидеме да го исправиме барем она што е исправливо“, соопштуваат оттаму.

Поврзани новости