Јовановиќ му предложил на Заев регионална коалиција за мир, а добил понуда да биде советник во македонската влада

by Фокус

Премиерот Зоран Заев му понудил на лидерот на спрската Либерално-демократска партија на Србија, Чедомир Јовановиќ, да биде советник за регионални односи и европска интеграција во неговиот кабинет, објави белградски Блиц.

Според весникот, Јовановиќ се уште не одговорил на понудата на Заев, но тој на на Заев веќе му понудил создавање на регионална коалиција за мир.

Во оваа коалиција, како што пишува Блиц, би влегле претставници на Србија, Македонија, Босна и Херцеговина и Црна Гора, со цел да ја форсираат европската агенда.

Поврзани новости