Израелската влада е едногласна дека треба да одговори на нападот на Иран, вели потпретседателот на парламентот

by fokus

Потпретседателот на израелскиот парламент и пратеник во Кнесетот, Ханок Милвидски, за Би-Би-Си изјави дека во израелската влада постои консензус дека треба да се одговори на синоќешниот напад на Иран со беспилотни летала и ракети на израелска територија.

-Знаевме дека (нападот) доаѓа, имаше многу очекувања и бевме многу среќни што заврши како што заврши, барем во овој круг, изјави Милвидски, член на партијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. БиБиСи.

На прашањето дали верува дека има слично едногласност во воениот кабинет на Израел, кој беше формиран по избувнувањето на војната меѓу Израел и Хамас во Газа, тој рече: „Апсолутно“.

Милвидски додаде дека мисли дека „никој со здрав ум не може да очекува дека нема да возврати откако стотици проектили се истрелани“ од Иран кон Израел.

Признавајќи ја желбата на Соединетите Држави да ја фокусираат дипломатијата на избегнување понатамошна воена ескалација, тој рече дека ова е „многу клучен период во историјата на Израел“.

-Се бориме за нашите животи. Ние и во овие времиња се бориме за нашата втора независност. На крајот, Израел треба да го направи она што е правилно за Израел. Секако дека слушаме, се консултираме со сите наши пријатели во светот, но на крајот последниот збор треба да биде наш, нагласи за Би-би-си заменик-претседателот на израелскиот парламент и пратеник во Кнесетот Ханок Милвидски.

Поврзани новости