Израел и Хамас договорија примирје

by fokus

Израел и Хамас договорија прекин на огнот, што води кон крај на 11-дневниот конфликт, во кој загинаа 232 Палестинци, од кои 65 деца, како и 12 Израелци.

Израел го потврди примирјето, но не и договореното време. Во соопштението за медиумите се вели дека примирјето е предложено од Египет и ќе биде „меѓусебно и безусловно“.

Официјален Хамас потврди дека со Израел ќе се постигне „меѓусебно и истовремено“ примирје во 2 часот по полноќ по локално време.

Египетскиот претседател Сиси испрати две безбедносни делегации, едната во Израел, а другата на окупираната палестинска територија.

Тие ќе го следат одржувањето на примирјето.

Поврзани новости