Италијанците маршираа за заштита на правото на абортус

by fokus

Италијанците вчера излегоа да маршираат низ Рим, Милано и другите градови за заштита на правото на абортус, бидејќи стравуваат дека тоа ќе биде загрозено од десничарските партии кои се очекува да ја формираат новата италијанска Влада.

Американските медиуми јавија дека над илјада лица вчера маршираа во Рим и Милано носејќи транспаренти со натписи „Моето тело – мој избор“ и „Безбедно за сите“.

Маршовите беа дел од акциите низ целата земја со цел да се испрати порака до Џорџа Мелони и нејзината партија дека демонстрантите нема да се залагаат за какви било промени на законот од 1978а година, познат како Закон 194, што ги гарантира правата на абортусот.

Вчерашните протести се совпаднаа со Меѓународниот ден на безбеден абортус.

Донатела Марчели, која протестираше, вели дека Мелони продолжува да кажува дека не сака да го допре законот 194, но и дека сака да го гарантира правото на жената да не абортира.

Организаторите најавија митинзи против екстремната десница и рекоа дека стравуваат дека партијата на Џорџа Мелони ќе наметне „ригидни родови улоги и ќе им додели на жените задача да репродуцираат и да растат бела, патријархална и хетеросексуална нација“.

Поврзани новости