Италија го намали бројот на пратеници за повеќе од една третина

by fokus 09:56
09:56

Италијанскиот Парламент изгласа намалување на бројот на пратеници за повеќе од една третина, како дел од уставните реформи за кои се залагаше движењето Пет Sвезди – М5С, што би можело темелно да ја промени политичката сцена.

Предлог-законот, што беше одобрен од речиси сите партии, предвидува намалување на бројот на пратеници во Долниот дом од сегашните 630 на 400, а во Сенатот од 315 на 200, јави ДПА.

- Advertisements -

Од М5С велат дека со тие намалувања што треба да стапат на сила на следните избори 2023 година, ќе се заштедат стотици милиони евра и ќе го направат парламентот поефикасен.

– Ова е голема победа за италијанскиот народ и граѓаните, рече лидерот на М5С и министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо по гласањето. Уставната измена помина два круга гласање, Долниот дом го усвои конечно со 553 гласа „за“, 14 „против“ и два „воздржани“.

Поврзани новости