Хан: Многу сум сигурен дека Македонија и Грција ќе го решат спорот

by fokus

Еврокомесарот за проширување Јоханес  Хан денеска изјави дека е сигурен дека спорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се реши додека со Унијата претседава Бугарија.

-Многу сум сигурен во тоа, одговори Хан на новинарското прашање во Софија каде се одржуваше неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ со министрите од Западен Блакан.

 

Поврзани новости