Хан: Иванов мора да го почитува исходот од изборите, дури и да не му се допаѓа

by fokus

Еврокомесарот Јоханес Хан, по одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да не го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се огласи со реакција на Твитер.

-Сите лидери, вкучително и претседателот, мора да го почитуваат исходот од неодамнешнтие избори. Во една демократија, парламентарното мнозинство мора да биде признаено дури и ако тоа не му се допаѓа. Оттука, очекувам сите лидери и институции, во интерес на граѓаните да дозволат да течат демократските процеси- напиша Хан.

Поврзани новости