Халанд испиша нови страници од историјата – во Премиерлигата веќе нема клуб против кој не постигнал гол!

by Fokus

Првиот од двата преостанати премиерлигашки натпревари во текот на работната недела не беше полн со голови, но поради тоа се пишуваше историја. И секако Ерлинг Халанд го направи тоа повторно.

Во одложениот натпревар од 18. коло на Премиер лигата, Манчестер Сити го совлада Брентфорд со 1:0, а Норвежанецот го постигна единствениот гол. Целта е посебна поради една причина.

Халанд досега немаше постигнато гол во Премиерлигата само против „пчелите“ од сите тимови против кои играше, што сега конечно го поправи и така влезе во друштвото на Хари Кејн.

Англискиот напаѓач постигна гол против секоја од 32-те екипи со кои се соочи, додека Ерлинг погоди против 21 клуб!

Со оваа победа Манчестер Сити го прескокна Арсенал на второто место на табелата и сега има 56 бодови, еден помалку од лидерот Ливерпул.

Поврзани новости