Груевски: Oва не е судење, туку театар!

by fokus 19:01
19:01

Првообвинетиот Никола Груевски, кој е главен осомничен во предметот на СЈО за насилството во општина Центар, и денеска куртули во судот, бидејќи рочиштето против него повторно беше одложено.

-Еве јас денеска повторно дојдов на закажаното рочиште, но ова најмалку личеше на судење, повеќе личеше на театар, изјави експремиерот на излегување од судот.

- Advertisements -

Неговиот адвокат Никола Додевски додаде дека „нема друго објаснување, освен дека е однапред подготвено сценарио за да се изврши флагрантен притисок врз судијата”.

На денешното рочиште против Груевски атмосферата беше жешка и тензична, поради препукувањата меѓу судијката Татјана Михајлова и Специјалното јавно обвинителство. На крајот, расправата заврши со изречени казни од по 2 илјади евра за Катица Јанева и Фатиме Фетаи, на што обвинителките најавија жалби и кривична пријава.

Поврзани новости