Груевски: Нема да се повлечам од владата!

by Фокус

Погдотвени сме да прифатиме распределба на клучните позиции во периодот до предвремените парламентарни избори, но не се согласуваме со барањето на опозицијата за моја оставка, изјави премиерот Никола Груевски во интервју за Фајненшл тајмс.

– Само граѓаните имаат право да кажат кој треба да влезе во владата, а кој да биде во опозиција – рече Груевски.

Според него, опозицијата максимум може да добие нови надзорни места со право на вето во четирите важни министерства – за внатрешни работи, за финансии, за труд и социјална политика и за земјоделство.

Поврзани новости