Груевски ќе го сефтоса новиот кривичен суд

by Фокус

Поранешниот премиер Никола Груевски, заедно со останатите обвинети во случајот на СЈО „Титаник“, ќе ја сефтосаат новата зграда на кривичниот суд бидејќи судското рочиште закажано за понеделник е предвидено да се оддржи во големата сала во новиот објект.

Како што денеска посочија од Основниот суд – Скопје 1, утре ќе започне преселбата во новиот објект, поради што се предвидува и свечено пуштање во употреба.

Инаку, камен-темелникот на новата зграда на кривичниот суд беше поставен во 2010 година, а меѓу присутните беше и тогашниот премиер Груевски.

Поврзани новости