Грковска: Владата покажа пример за штедење

by fokus

Владата е прва по транспарентност и покажа пример за штедење по сите ставки планирани во Буџетот, оценува вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска.

-Денеска имавме состанок со Агенцијата за пристап до слободни информации од јавен карактер и ме радува тоа што Владата е прва на листатата на институции по транспарентност според нивниот извештај што тие го имаат подготвено. Се надевам дека така понатаму ќе продолжи, истакна Грковска во емисијата „Топ тема” на ТВ Телма.

Во однос на набавките кои ги направила Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) која ги опслужува сите институции како Владата, Собранието и Претседателот на државата, таа оцени дека податоците се јавни и јасно може да се види на што се трошени средствата.

Грковска подвлече дека во однос на трошењето на јавните средства е најважно дали постои злоупотреба на средствата, како тоа да се контролира и дали се намалени несуштинските трошоци.

Поврзани новости