Грчките медиуми очекуваат позитивен одговор од Заев

by fokus 10:45
10:45

Во исчекување на телефонскиот разговор и позитивниот одговор од Заев, е најчестиот коментар, но и наслов во грчките медиуми во однос на евентуалниот договор меѓу Македонија и Грција.

Новинарите во Грција, прогнозираат, повикувајќи се на свои информации, но и на информациите пласирани во македонските медиуми во изминатиот период дека телефонскиот разговор меѓу двајцата премиери би можел да се случи во следните денови.

- Advertisements -

Некои од медиумите коментираат дека се во прашање часови, други дека се во прашање денови за да се затвори долгогодишниот проблем меѓу Македонија и Грција.

Употребата на името, односно ерга омнес е главното прашањето на кое што, според грчките медиуми, Атина очекува позитивен одговор од премиерот Заев.

Во однос на името, и покрај тоа што ниту македонската ниту грчката страна, јавно и официјално не ги отвораат картите дали постои договор, медиумите во Грција, веќе неколку денови тврдат дека е договорено „Република Северна Македонија“.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, преговорите меѓу двете земји, во изминатите денови се тема на препукувања меѓу грчката влада и опозициската Нова демократија.

Од опозициската партија, ја обвинуваат владата дека „за да се задржи на власт е подготвена да направи тешки национални отстапки“, на што од кабинетот на Ципрас одговорија дека Нова демократија се обидува да ги подели Грците и побараа одговор од конзервативната партија, дали прифаќа сложено име.

Поврзани новости