Гори замокот на Хари Потер, Русија ја нападна Одеса

by fokus

Најмалку 20 лица се ранети во денешниот напад на руската армија врз Одеса, најголемото украинско пристаниште на Црното Море, соопшти Хенади Труканов, градоначалник на Одеса.

Во нападот беше погодена зградата на Правниот факултет, на украинската јавност попозната како „замокот на Хари Потер“.

На снимката објавена од „Киев пост“ се гледа запалената зграда и пристигнувањето на пожарникарите на местото на нападот.

Неофицијалните информации велат дека станува збор за руски ракетен напад.

Поврзани новости